news

13 lutego uczniowie naszej szkoły obejrzeli operę Wolfganga Amadeusza Mozarta Czarodziejski flet.

Jedna z najbardziej tajemniczych oper. Arcydzieło spisane przez Mozarta na marginesie słynnego Requiem w ostatnich miesiącach jego życia. Już w pierwszym roku gry spektakl przekroczył zawrotną liczbę 100 wystawień, pozostając w repertuarze Freihaustheater aż do dnia jego zamknięcia. Natychmiast wznowiony na nowej scenie Theater an der Wien cieszył się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności. Mimo iż od powstania Czarodziejskiego fletu minęło ponad 200 lat, gwiazda tej opery nie blednie.

Na czym polega fenomen arcydzieła Mozarta? Historycy uważają utwór genialnego kompozytora za najdoskonalsze dzieło operowe, jakie zostało stworzone do niemieckiego libretta przed Richardem Wagnerem.

Czarodziejski flet to najbardziej baśniowa z oper. Na scenie oglądamy historię księcia i córki Królowej Nocy - z jednej strony bajkę nieskomplikowaną i zrozumiałą dla każdego. Z drugiej strony jest to jednak spektakl pełen symboli i ukrytych znaczeń. Opowieść o przeżywaniu miłości, bólu, rozpaczy i samotności, o rozterkach pomiędzy wpojonym posłuszeństwem wobec rodziców a uczciwością wobec świata. Opowieść o ideałach bez skazy, którym jednak brakuje ludzkich cech i o fanatycznej, prymitywnej żądzy władzy posiadającej tych cech aż za wiele. Mozart pokazuje nam przez pryzmat tego baśniowego świata, że cokolwiek w życiu robimy, jakiejkolwiek pasji czy zajęciu się oddajemy - we wszystkim należy zachować umiar i przede wszystkim pozostać człowiekiem. Dążmy do doskonałości, ale nie przesadzajmy w tym dążeniu –bądźmy wyrozumiali i dla siebie, i dla innych. W końcu jesteśmy tylko ludźmi...

Baśniowa historia zyskała na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej znakomitą ilustrację dzięki światłom i projekcjom scenografii multimedialnej, przenosząc akcję sceniczną opery Mozarta w cyfrowy wymiar.

Materiał ze strony internetowej OiFP

MO