Chrzest Polski

Tak, to był nietypowy program. Powstał on dzięki współdziałaniu wielu uczniów i nauczycieli. Aż 30 osób uczestniczyło w odgrywanych scenkach.

Punktem kulminacyjnym był oczywiście chrzest Mieszka I, którego, ku uciesze uczniów, rzeczywiście polewano wodą. Przez życiorysy wybranych pragnęliśmy ukazać także jak ważne wydarzenia mogły się dzięki chrztom w historii Polski urzeczywistnić.

Ja osobiście szczególnie jestem wdzięczny dziewczynom i chłopakom z IIB, którzy zgłosili się do mnie z gotową pantomimą. Sami ułożyli scenariusz o św. Maksymilianie Kolbe, dobrali muzykę i wybrali aktorów. Mi pozostały drobne poprawki.

Rewelacyjnie zaprezentował się też szkolny chór prowadzony przez p. Lilianę Czyżewską. Wystąpił on z „Bogurodzicą” oraz „Gaude mater”. Całość mogła nabrać wyrazu dzięki różnorodnym strojom historycznym, sprowadzonym specjalnie przez p. Magdalenę Purę-Urbańską, która była także autorką części scenariusza.

W realizację tego programu zostały włożone ogromny trud i praca, ale zorganizowanie uczniów daje mi nadzieję, że młodzi Polacy pozostaną otwarci na innych ludzi, Ojczyznę oraz Boga.

Krzysztof Bernacki