SONDA KORYTARZOWA - WYNIKI

W trakcie Dnia Języków Obcych zorganizowanego w naszej szkole została przeprowadzona sonda korytarzowa dotycząca nauki języków obcych, w której wzięło udział 46 uczniów. Z przeprowadzonego badania wynika, że:

1. Większość uczniów uczy się jednego języka obcego poza szkołą (17), 12 uczniów pobiera lekcje dodatkowe z dwóch języków, natomiast 5 uczniów uczy się 3 lub więcej języków. Pozostali respondenci nie uczą się języków obcych poza szkołą.

2. Na pytanie o czas spędzony na nauce języków obcych znaczna większość uczniów spędza od 1 do 2 godzin w tygodniu (24 osoby), 15 uczniów poświęca nauce od 3 do 4 godzin, 7 uczniom zajmuje to 5 lub więcej godzin tygodniowo.

3. Wśród metod jakimi najczęściej uczą się języków obcych uczniowie naszej szkoły wymieniali:

• fiszki (16)
  • gry komputerowe (10)
  • piosenki obcojęzyczne (6)
  • filmy obcojęzyczne (6)
  • aplikacje (5)
  • czytanie tekstów obcojęzycznych (5)
  • konwersacje (5)

4. Niewielu z pytanych uczniów czyta książki w językach obcych, tj. w angielskim (4), hiszpańskim (4), francuskim (2) i niemieckim (1)

5. Większość uczniów nie ogląda filmów w oryginalnej wersji językowej (15), 10 osób ogląda, lecz rzadko, 6 uczniów czasami, 9 często, natomiast 6 osób robi to za każdym razem.

6. Większość uczniów potrafi przywitać się i pożegnać w 3 lub 4 językach (20) i policzyć w nich do 5, 17 badanych potrafi to zrobić w 5 lub więcej języków, natomiast 9 uczniów posiada taką umiejętność w 1 lub 2 językach.

7. Ponad połowa z pytanych uczniów (25) porozumiewało się już w języku obcym będąc za granicą lub przez internet, tj. w angielskim (25), niemieckim (9), hiszpańskim (8) i rosyjskim (7). Pozostali uczniowie (21) jeszcze nigdy nie używali języka obcego poza zajęciami.

8. Na pytanie: jakich języków obcych chciałbyś się jeszcze nauczyć w przyszłości 11 badanych osób wymieniło język włoski, 9 francuski, 8 niemiecki, 7 hiszpański, 6 japoński, natomiast 5 uczniów wybrało łacinę i portugalski.

WNIOSKI

Na podstawie wyżej wymienionych wyników przeprowadzonego badania można stwierdzić, iż nauka języków obcych cieszy się powodzeniem wśród uczniów naszej szkoły, nie skupiają się oni na nauce tylko w szkole, ale również poza nią. Młodzież używa różnych sposobów nauki języków obcych, jednakże należy pamiętać, że opanowanie języka obcego wymaga częstego kontaktu, wielu ćwiczeń, samodzielnych prób czytania, mówienia, rozumienia tekstów, a przede wszystkim interakcji. Dlatego też należy sięgać po różnorakie metody przetwarzania zdobytych umiejętności i jak najczęściej używać je w praktyce.

Opracowała: Marta Małaszkiewicz