Szkoła Podstawowa nr 10

im. Izabeli Branickiej w Białymstoku

 

GŁOŚNE CZYTANIE – ROZBUDZA DZIAŁANIE  

 

          W roku szkolnym 2022/2023 wdrożyliśmy innowację pod hasłem : „Głośne czytanie – rozbudza działanie” cykl spotkań z wykorzystaniem książki Joanny Wachowiak „Opowiastki dla małych uszu”, której autorem jest pani Eliza Siemieńczyk.

          Czytanie dziecku na głos buduje zdolność przeżywania: dostrzegania, nazywania emocji i odczuwania ich w bezpieczny sposób. Przeżycia są „ukryte” w bohaterze bajki, historie i bohaterowie budują w dzieciach odwagę do wyrażania uczuć.

          Czytanie kreuje pole i przestrzeń, na którym dziecko rozwija i buduje potrzebę patrzenia, słuchania i rozumienia świata, który je otacza. Czytając nie tylko przejmuje wiedzę i reaguje na nią – może ją ocenić, zastosować i przekazać innym.

          „Opowiastki dla małych uszu” to przyjazne, zabawne i pouczające opowiadania. Każde z nich daje pozytywny przekaz, a dzięki nim dzieci mają możliwość utożsamiania się z głównymi bohaterami.

Perypetie bohaterów „Opowiastek dla małych uszu” są bardzo różnorodne, a tym samym niezwykle intrygujące. Opowiadają o pomocnej i przyjacielskiej wiewiórce, króliku poszukującym najlepszego miejsca do spania, o dwóch biedronkach niezwykle różniących się od siebie, o myszkach posiadających największy skarb na świecie, o myszy pragnącej latać, o ślimaku niepotrafiącym znaleźć kompana do zabaw, a także o pszczółkach, mrówkach i motylach, które nie chciały, aby zachodziło słońce.

           Każda z siedmiu opowieści skłania do refleksji, przekazując ukryty morał, nad którym warto pochylić się dłuższą chwilę. Przedstawione historie uświadamiają, że nie wolno rezygnować ze swoich marzeń, a wiara w siebie czyni cuda. Pomoc innym, nawet kosztem własnych udogodnień, daje mnóstwo radości i satysfakcji. Dom jest najwspanialszym miejscem na ziemi, do którego zawsze wraca się z uśmiechem na twarzy. Osoby, które narzekają na wszystko, co ich otacza, zawsze będą to robiły – niezależnie jak zechce się im dogodzić. Przyjaźń jest największym skarbem, który potrafi przezwyciężyć wszelkie problemy, jakie los rzuca pod nogi.

          Innowacja skierowana jest do uczniów klas I – III uczęszczających do świetlicy szkolnej. Zajęcia prowadzone są systematycznie, odbywają się raz w tygodniu. Czytanie trwa 20-25 minut. Po każdym przeczytanym opowiadaniu odbywa się rozmowa i refleksja nad przeczytanym tekstem.

               nauczycielka czyta dzieciom ze świetlicy książkędzieci ze świetlicy słuchają czytanej im książki dzieci ze świetlicy słuchają czytanej książki


moi przyjaciele z literkowa

          W roku szkolnym 2022/2023 w klasach I-III rozpoczęliśmy innowacyjne nauczanie ortografii polegające na wykorzystaniu metody Kolorowej Ortografii, której twórcą jest Lesław Furmaga. Prowadzone zajęcia w znacznej mierze opierają się na programie nauczania ortografii Pani Renaty Pasymowskiej „Moi Przyjaciele z Literkowa” i stworzonych przez autorkę pluszowych liter: Żarusia, Porządnisia, Próżniaka, Otwartusia, Hałasusia, Cichusia i Wyjątkusia. W czasie zajęć ogromne znaczenie ma twórcza aktywność uczniów. Działania obejmują m.in. integrację treści językowych z plastycznymi i teatralnymi. Mamy nadzieję, że nauka poprzez przeżywanie, działanie, doświadczanie i eksperymentowanie z barwą, kształtem, fakturą przyczyni się do lepszego zapamiętania reguł ortograficznych i pisowni trudnych wyrazów.

kolorowe literkitrzecioklasiści z przyjacielami z literkowazilustrowane dyktando z rz i ó

 

 

   

 

 

 

 

 

  synergia logo

 

certyfikat placówki rozwijającej talenty

 

dyplom dla szkoły za zajęcie trzeciego miejsca w rankingu białostockich szkół podstawowych w 2021 roku

 

logotyp z napisem trzymaj formę

 

logotyp z napisem rozśpiewany Bialystok

 

plakat z napisem międzynarodowy projekt edukacyjny emocja

 

logotyp dostawców mleka i owoców do szkół agmar

 

 

logo z napisem wychowawca podwórkowy

 

logo promujące zbiórkę baterii

 

logotyp z napisem szkoła pamięta

 plakat  całodobowej infolinii dla dzieci i młodzieży

 

logo z napisem podwórko nivea

 

 

logo z napisem w tej szkole realizowany jest program sks

 

plakat świetliczaki na tropie kolorów świata

 

logotyp programu uczymy dzieci programować

 

facebook_page_plugin